• Święto wiosny

          •  

            Pierwszy Dzień Wiosny był w naszej szkole wyjątkowo wesoły, kolorowy i emocjonujący😀 Uczniowie, nauczyciele i pracownicy świętowali przybycie tej pięknej pory roku kolorowymi kostiumami, fantazyjnymi nakryciami głowy i doskonałym humorem🌞

            W konkursie na najpiękniejszy kapelusz dla Pani Wiosny, w kategorii wiekowej dla najmłodszych, pierwsze miejsce zajęła klasa II🏆drugie miejsce zdobyła klasa IB🏆i trzecie miejsce klasa IA🏆 GRATULACJE❣️

            Wyniki konkursu w klasach IV - VIII przedstawiają się następująco:

            Pierwsze miejsce zajęła klasa IVA🏆drugie, klasa VIII🏆 i trzecie, klasa IVB🏆

            GRATULACJE❣️

            Po emocjach konkursowych, kolorowy Korowód pożegnał zimę, tańcząc w rytm skocznej muzyki a następnie maszerując po Gaju Małym, obwieścił mieszkańcom definitywny koniec zimnej pory roku i początek rządów Królowej Wiosny😀

            🌷🌞🌷🌞🌷🌞🌷🌞🌷🌞🌷

          • Lekcja pokazowa karate

          • Pani Beata Szczepanek przeprowadziła pokazową lekcję karate Kyokushin. Uczniowie mieli okazję poznać kilka technik sztuki walki, a także "zadać cios" w specjalną tarczę. Osoby zainteresowane mogą kontynuować swoją przygodę z karate zapisując się na zajęcia.  Treningi odbywają się na hali Nałęcz w Szzamotułach. Więcej informacji udzieli instruktor. Kontakt 883 972 447.

          • Miś Wojtek

          • W ubieglym tygodniu odwiedzila nas Pani Julia Kilanowska- pracownik Instytutu Pamięci Narodowej i opowiedziała uczniom klasy 4a i 4b kim był miś Wojtek. Nasi wychowankowie dowiedzieli się, że Wojtek brał udział w wydarzeniach II wojny światowej, nosił skrzynie z amunicją pod Monte Cassino, a po wojnie został podopiecznym ogrodu zoologicznego w Edynburgu. 

          • Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR

          •  

            16 marca 2023 r. uczniowie naszej szkoły wraz z uczniami w całej Polsce i na świecie przystąpili do Konkursu Matematycznego Kangur. Konkurs ma charakter jednorazowego testu, a na rozwiązanie zadań przeznaczone jest 75 minut. Uczniowie rozwiązywali zestawy zadań, które wymagają logicznego myślenia. W tegorocznej edycji w naszej szkole wzięło udział 37 uczniów w czterech kategoriach: Żaczek, Maluch, Beniamin i Kadet. Każdy uczestnik otrzymał upominek - układankę przestrzenną oraz słodkie co nieco.

            Z niecierpliwością czekamy na wyniki :)

          • Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

          •  

            1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. 76 uczniów naszej szkoły wzięło udział w konkursie wiedzy o Żołnierzach Niezłomnych oraz cyklu lekcji online "Liga superbohaterów - Inka" w ramach programu IPN "Przystanek historia". 

          • Walentynkowy seans filmowy.

          •  

            Uczucia można wyrazić w wielu językach: I love you, Ich liebe dich, Te amo, kocham Cię i na różne sposoby. Święto zakochanych jest lubiane przez dzieci, młodzież i dorosłych. Także naszym uczniom udzielil sie dziś walentynkowy nastroj. Z tej okazji odbył się wieczór filmowy. Społeczność szkolna mogła obejrzeć romantyczną historię z happy end'em ❤ 

          • Dzień Gier Planszowych

          • Dnia 23 stycznia w naszej szkole po raz drugi obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. W tym dniu odbył się turniej gry logicznej "Rummikub" dla klas 6-8 szkoły podstawowej. W turnieju wzięło udział 25 uczniów. I miejsce zajęła Małgorzata Kaczmarek (kl. 8a), II miejsce zajął Stanisław Brzoska (kl. 8a), a III miejsce zdobył Oliwier Springer (kl. 7a). Wszystkim uczestnikom gratulujemy, a dwóch najlepszych zawodników będzie reprezentowało naszą szkołę w II Powiatowym Turniueju Rummikuba w Szamotułach. Organizatorami tego wydarzenia był Samorząd Uczniowski i nauczyciele: Marcin Serba i Łukasz Kubiak. 

          • Pamięć o powstańcach wielkopolskich jest ciągle żywa w naszej pamięci

          •  Pamięć o powstańcach wielkopolskich jest ciągle żywa w naszej pamięci. Jest to możliwe dzięki publikacjom, wystawom, a także rajdom pieszym na cześć bohaterów powstania. Uczniowie naszej szkoły także włączyli się w działania na rzecz ocelania od zapomnienia wydarzeń sprzed ponad 100 lat. W sobotni poranek rozpoczął się rajd pieszy pod patronatem wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego. Na trasie czekały na uczestników zadania terenowe, a na mecie ognisko, ciepły poczęstunek i upominki dla uczniów. 

          • Świąteczne warsztaty pieczenia pierników

          • Nic tak nie przywodzi na myśl Bożego Narodzenia, jak wspólne pieczenie i dekoracja pierniczków…. W piątek 16 grudnia klasy IIIa i IIIb oraz w poniedziałek 19 grudnia klasa IVb gościły w kawiarni ,,O Matko!” w Szamotułach na warsztatach kulinarnych. Uczniowie samodzielnie wyrabiali ciasto i wypiekali pierniki o świątecznych kształtach. Smakołyki dekorowali kolorowymi lukrami i cukrowymi posypkami. Wspólne pieczenie było świetną integracją i doskonałą zabawą!

          • Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz

          • "Dobro. Im więcej go dajesz tym więcej dostajesz". Z takim mottem rozpoczęliśmy działania na rzecz wsparcia akcji Szlachetna Paczka. Wybraliśmy sześcioosobową Rodzinę, w tym nastolatka z cukrzycą. Odzew społeczności Szkoły w Gaju Małym okazał się niesamowity! Codziennie rosła góra darów, które przynosili uczniowie. We współpracy z przyjaciółmi szkoły zebraliśmy 45 kartonów darów, zakupiliśmy bony podarunkowe do CCC, Lidla i Smyka na łączną kwotę 1000zł oraz dołożyliśmy 300zł do zakupu suszarki bębnowej dla potrzebującej Rodziny! Jak zawsze mogliśmy liczyć na pomoc uczniów naszej szkoły, którzy pomagali koordynować zbiórkę. Tyle szczęścia nie mogłoby się wydarzyć gdyby nie Wasze otwarte serca ❤, chęć niesienia pomocy i dzielenia się dobrem. Dziękujemy 💞

          • "Każdy inny - wszyscy równi "

          •  

            Znamy już zwycięzców konkursu plastycznego "Każdy inny - wszyscy równi ".

            1. miejsce: Marianna Lulek

            2. miejsce: Lena Jasińska

            3 miejsce: Julia Janc

            Gratulacje dla zwycięzców 😃👍

          • Dzień tolerancji

          • DZIEŃ TOLERANCJI

             Dobre słowo ma niesamowitą moc. Mogli się o tym przekonać uczniowie i pracownicy szkoły w Gaju Małym, którzy w tym tygodniu włączyli się w działania w ramach "Miedzynarodowego Dnia Tolerancji i Życzliwości". Odbyły się cztery spotkania z edukatorami współpracującymi z Muzuem Historii Żydów Polskich POLIN, którzy pokazali uczniom czym jest wykluczenie i dyskryminacja i wskazali kierunki jak temu przeciwdziałać.

            W szkole działała poczta życzliwości i pozdrowień - każdy mógł dać wyrazy swojej sympatii i uprzejmości.

            Ponadto już w najbliższych dniach zostanie rozstrzygnięty konkurs "Każdy inny - wszyscy równi ". Jesteśmy ciekawi zwycięzców 😀

          • Święto Niepodległości

          • 11 listopada to wyjątkowy dzień dla Polaków. Nie inaczej jest ze społecznością SP Gaj Mały, która miała okazję zobaczyć przedstawinie przygotowane przez uczniów naszej szkoły na okoliczność odzyskania przez Polskę wolności. Nie zabrakło pouczających dialogów, pieśni i wierszy. 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

          • GROBY KOBYLNICKIE

          • GROBY KOBYLNICKIE

            Tradycją jest już w naszej szkole, że najstarsi uczniowie wraz z opiekunami porządkują Groby Kobylnickie. I w tym roku nasi wychowankowie zadbali o to, aby Miejsce Pamięci Narodowej było godnie przygotowane na uroczystości Święta Niepodległości.

          • WYCIECZKA DO ROGALINA I KÓRNIKA

          • WYCIECZKA DO ROGALINA I KÓRNIKA

             

            3 listopada 2022 r. uczniowie edukacji wczesnoszkolnej skorzystali z wyjazdu zorganizowanego w ramach rządowego projektu „Poznaj Polskę”. Program obejmował zwiedzanie kompleksu pałacowego w Rogalinie, spacer wzdłuż brzegu Jeziora Kórnickiego oraz zwiedzanie Zamku w Kórniku.

            Na początek odwiedziliśmy powozownię przy Pałacu w Rogalinie, z jej osiemnastowiecznymi lektykami i saneczkami dziecięcymi oraz zespołem pojazdów konnych i akcesoriów podróżnych z przełomu XIX i XX wieku. Muzeum Pałac w Rogalinie zachwycił nas swym urokliwym położeniem, bogatą historią, ciekawą architekturą i wspaniałymi zbiorami artystycznymi. Siedziba stworzona przez Kazimierza Raczyńskiego, udostępniona po długim remoncie, zakończonym w 2015 roku, zachwyca wyposażeniem, stanowiącym obiekty ze zbiorów Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, depozytów rodziny Raczyńskich oraz zasobów własnych Muzeum. Prawe skrzydło pałacu z Galerią Antenatów Atanazego Raczyńskiego, przywołuje refleksję o jego Pałacu w Gaju Małym, który niestety popada w ruinę. Oby jedyną pamiątką, jaka pozostanie po naszym rodzimym zabytku, nie był przepiękny żyrandol przewieziony z kaplicy przypałacowej, zawieszony w rogalińskiej bibliotece oraz galeria obrazów, dla której wybudowano pomieszczenie służące przez wiele lat mieszkańcom Gaju Małego jako miejsce kultu religijnego.

            Po zwiedzaniu wnętrz pałacowych, udaliśmy się na spacer do rogalińskich dębów szypułkowych. Najsłynniejsze z nich to Lech, Czech i Rus, których nazwy nawiązują do legendy o początkach państwa polskiego. Po drodze minęliśmy głaz z tablicą upamiętniającą wizyty Henryka Sienkiewicza w Rogalinie, gdzie pisał fragmenty „Rodziny Połanieckich”.

            Następnie udaliśmy się do Kórnika. Naszą wizytę rozpoczęliśmy od spaceru deptakiem przy Jeziorze Kórnickim. Dotarliśmy do ławeczki poświęconej naszej noblistce, Wisławie Szymborskiej. Zwiedzanie Zamku w Kórniku rozpoczęliśmy od zamkowej sieni, gdzie przeplatają się nawiązania do sztuki gotyckiej i mauretańskiej Alhambry. Widoczne herby - ogończyk i jelita nawiązują do właścicieli Działyńskich i Zamoyskich. Najwięcej emocji w zwiedzających wzbudziła majestatyczna Sala Jadalna z ogromnymi portretami rodzinnymi w tym wpatrzona w nas bacznie Biała Dama. Duże wrażenie robi strop kasetonowy z herbami polskiego rycerstwa oraz zdobienia nawiązujące do sztuki arabskiej. Znajdująca się na piętrze Sala Mauretańska zachwyca zbiorem militariów, w tym zachowaną w pełni zbroja husarską ze skrzydłem. Po opuszczeniu domu Działyńskich, przy pięknej, słonecznej pogodzie, spacerowaliśmy wzdłuż brzegu uroczego jeziora i dotarliśmy do molo na Jeziorze Kórnickim. Pasjonujący dzień, wypełniony historycznymi opowieściami, zakończyliśmy wyśmienitym obiadem oraz słodkim deserem. Wrażenia z wycieczki pozostaną na długo w naszej pamięci🙂

          • "Poznaj Polskę", Kotlina Kłodzka 26 -28. 10.2022 r.

          • WYCIECZKA zorganizowana w ramach programu "Poznaj Polskę", Kotlina Kłodzka 26 -28. 10.2022 r.

            Dz rokuień 1🙂

            Po zwiedzeniu Bazyliki i Klasztoru Boromeuszek pojechaliśmy do Twierdzy Kłodzkiej. Zaczęliśmy od trasy podziemnej, czyli labiryntu chodników kontrminerskich. Prawie wszyscy weszli nawet do tzw. krasnala czyli korytarza o wysokości w najniższym miejscu 60 cm.

            W Twierdzy Głównej duże wrażenie zrobiły na nas scenki obrazujące życie w dawnym lazarecie, czyli szpitalu wojskowym. Niestety, najczęstszym zabiegiem medycznym były amputacje kończyn w mało sterylnych warunkach. Była też okazja do zrobienia sobie pamiątkowych zdjęć z armatą, czołgiem czy w sali tortur. Z najwyższych partii Twierdzy Kłodzko podziwialiśmy przepiękną panoramę miasta i okolicznych gór. Odbyliśmy też spacer po pięknym Kłodzku, gdzie usłyszeliśmy legendę o wilku, który napił się wody.

            Dzień 2🙂

            Drugiego dnia przyszedł czas na zmierzenie się ze wspinaczką na Szczeliniec (919 m n.p.m.), najwyższy szczyt Gór Stołowych. Wszyscy dali radę. Bardziej niż wysokość zaskoczyły nas wąskie korytarze, zmienne krajobrazy i ciekawe skałki np. Wielbłąd czy Małpolud. 

            Nie można było ominąć Wambierzyc i tamtejszej barokowej Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, która stoi na wzgórzu, gdzie w XII w. w niszy wysokiego drzewa umieszczono figurkę Matki Boskiej. Według kronik w XIII w. roku ociemniały Jan z Raszewa odzyskał w tym miejscu wzrok. Po tym zdarzeniu do Wambierzyc zaczęło podróżować wielu pielgrzymów, a w miejscu skromnej figurki powstawały coraz większe kościoły. Schody przed bazyliką to idealne miejsce na zdjęcie grupowe.

            Następnie pojechaliśmy do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach. Poznaliśmy historię materiałów piśmienniczych. Dowiedzieliśmy się, że obecnie eksperymentalnie produkuje się tam bezzapachowy papier z kupy słoni z ZOO we Wrocławiu. Wzięliśmy udział w warsztatach produkcji papieru czerpanego. Nauczyliśmy się też jak rozpoznać fałszywe banknoty.

            Na koniec dnia była jeszcze dyskoteka i gra w bilard. Jesteśmy niezmordowani😃

            Dzień 3🙂

            Każdy dzień na wycieczce jest inny. Nadeszła kolej na Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie – najdłuższą jaskinię całych Sudetów. Podziwialiśmy piękną szatę naciekową (stalaktyty, draperie itp.). Widzieliśmy też szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz model takiego niedźwiedzia i lwa.

            Wrażeń było tyle, że nawet najmłodsi- czwartoklasiści nie mieli czasu tęsknić za domem🙂

          • Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim

          • W dniu dzisiejszym, dzięki wykorzystaniu łączy internetowych, uczniowie klasy 8 mieli okazję wysłuchać wykładu edukatorki Muzuem Historii Żydów Polskich POLIN. Zajęcia pt. "Żonkile. Opowieść o powstaniu w getcie warszawskim" byly uzupełnione prezentacją multimedialną oraz filmem, dzieki czemu lekcja stala sie bardziej atrakcyjna dla młodzieży. Na pewno nasza szkoła skorzysta jeszcze oferty muzeum 🙂

          • "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki"

          • Jak każdy dobrze wie gry planszowe wciągają, angażują i uczą. Tak też było i tym razem. Uczniowie klasy 5 wzięli udział w projekcie "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki".. Jest to nowoczesne narzędzie edukacyjne przygotowane przez Muzeum POLIN, dzięki któremu uczniowie mogli poznać historię, kulturę, obyczaje i kuchnię Żydów polskich. 

          • Miasto to gra

          • "Miasto to gra"- w myśl takiej idei w czwartek uczniowie klasy 4a z Gaju Małego oraz 4b z Obrzycka ruszyli ulicami miasteczka rozwiązując przygotowane dla nich zadania. W ostatniej czesci gry musieli rozpocząć współpracę by odnaleźć zaginiony maszynopis legendy o Obrzycku. Dwugodzinnej zabawie towarzyszyły pozytywne emocje i świetna zabawa 😀  

             

          • PÓŁKOLONIE LETNIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. J. TUWIMA W GAJU MAŁYM, LIPIEC 2022

          • PÓŁKOLONIE LETNIE W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. J. TUWIMA W GAJU MAŁYM, LIPIEC 2022

             Półkolonie letnie w Szkole Podstawowej w Gaju Małym trwały od 4 do 29 lipca 2022 r. Swój udział zgłosiło 37 uczestników w wieku od 7 do 14 lat. W czasie czterech tygodni, w godzinach od 9.00 do 13.00 dzieci uczestniczyły w zajęciach rekreacyjno-sportowych, plastycznych, animacyjnych, kreatywnych itp. w sali wyposażonej w gry, zabawki oraz materiały plastyczne potrzebne do przeprowadzenia zabaw. Do dyspozycji była sala gimnastyczna, boisko sportowe i plac zabaw oraz szkolny sprzęt sportowy. Dla wszystkich uczestników zapewniony był posiłek regeneracyjny oraz zdrowe owocowe przekąski sponsorowane przez rodziców i przyjaciół szkoły. Odbyły się cztery wyjazdy nad Jezioro Mormin, jeden wyjazd do szamotulskiego kina „Halszka”, wyjazd na warsztaty lawendowe w gospodarstwie pani Karoliny Majchrzak-Soboty „Lawendowy Sen”. Odbyły się dwa rajdy piesze, jeden połączony z piknikiem do Leśniczówki „Żurawiniec” w Kobylnikach, na którym dzieci otrzymały publikację wydaną w ramach projektu "Windą do lasu" mającego na celu modernizację infrastruktury Nadleśnictwa Oborniki i drugi po najbliższej okolicy na terenie Gaju Małego. Opiekunem półkolonii była Pani Katarzyna Ratajczak-Kruszona – nauczycielka w Szkole Podstawowej w Gaju Małym.

            Półkolonie zostały dofinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Obrzycku.

            Katarzyna Ratajczak-Kruszona